O cieniu, który wojna rzuca na kolejne pokolenia, i o marzeniach, które pozwalają patrzeć w przyszłość.
Warszawa, rok 1965. Ola Czerniawska jest uczennicą klasy maturalnej zdolną, ambitną, ładną, a w dodatku zakochaną z wzajemnością. Dziewczyna ma jednak swoje tajemnice. Marzy skrycie o ucieczce na Zachód. Mieszka tylko z babcią, jej matka na skutek traumy po powstaniu od lat przebywa w izolacji, a ojca nie pamięta. Olę i jej babcię obserwuje TW „Czyżyk” – ale dlaczego akurat te dwie kobiety wzbudziły zainteresowanie organów bezpieczeństwa? Kto jest tajnym współpracownikiem bezpieki? I czy w związku z tym Oli uda się spełnić marzenie o wyjeździe z kraju?
Odlecieć jak najdalej znakomicie ukazuje atmosferę lat 60. – wciąż obecne ślady wojny i powstania jak cień kładących się na życiu mieszkańców stolicy, różnice między zwykłymi ludźmi a tymi uprzywilejowanymi, trudy życia codziennego, aspiracje młodych i starszych i powiewy wielkiego świata: Konkurs Chopinowski, występy ówczesnych sław, m.in. Dalidy i Elli Fitzgerald, pokazy mody. Na stronach tej powieści obok postaci fikcyjnych pojawiają się też autentyczne, jak np. ówczesny premier Józef Cyrankiewicz i osoby z jego otoczenia, Jadwiga Grabowska – dyrektorka artystyczna Mody Polskiej, czy Martha Argerich – argentyńska pianistka.
II wojna światowa w przerażający sposób zmieniła życie setek tysięcy mieszkańców Warszawy,
miasta, które po upadku powstania przypominało morze gruzów. Jedni zdołali przeżyć, innym się to
nie udało. Zginęli na ulicach miasta, zostali zamęczeni na Pawiaku lub w obozach koncentracyjnych.
Ci, którym udało się ocaleć, próbują po wojnie układać sobie życie na nowo.
Do zrujnowanej stolicy wraca rodzina Pataczków. Kamienica przy Marszałkowskiej, w której kiedyś
mieszkali, cudem ocalała. Ojciec, lekarz, natychmiast podejmuje pracę w szpitalu. Matka,
przedwojenna nauczycielka, próbuje odnaleźć się jako dziennikarka szukająca śladów nadziei wśród
ruin. Starsza córka, Tereska, pomaga odgruzowywać Politechnikę, licząc, że dzięki temu odzyska
przedwojenną miłość. Jest jeszcze ta młodsza – Mirka. I to w niej jest największa nadzieja. To ona
bowiem znajduje w sobie dość odwagi i siły, by co dzień udowadniać, że najważniejsze to przeżyć. I
żyć dalej…
Najważniejsze to przeżyć – najbardziej poruszająca po Stuleciu Winnych powieść Ałbeny Grabowskiej.
Opowieść o sile rodziny, miłości i życia.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5078538/najwazniejsze-to-przezyc
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/najwazniejsze-to-przezyc/opinia/78523992
https://www.rdc.pl/podcast/ksiazkomania_Gs04GYLyeN0Eo1UFBNtT?episode=fxfjVy1uX790n2c2vl7z
Ludzie są dziwni — uważają Morena, Królowa Rusałek, i jej przyjaciel, demon Kłobuk. I mają sporo racji. Warmia i Mazur mają dwie piękne córki, ale obie są nieszczęśliwie zakochane. Narzeczony Łyny zaginął w jeziorze, a jej młodsza siostra, Sajna, kocha się w Jaśku, który marzy tylko o pięknej Łynie. Skomplikowane? To poczekajmy, aż zaczną się czary! Rybak Jasiek pragnie się wzbogacić, żeby zdobyć serce Łyny. Prosi o pomoc Króla Sielaw. Sajna używa cudownego eliksiru, żeby rozkochać w sobie Jaśka. Lecz kto czarami wojuje, może od czarów zginąć. Czy wyprawa Łyny po magiczne ziele przyniesie ocalenie jej umierającej siostrze? Czy Jasiek zrozumie swoje winy, zanim zamieni się w kamień? Kim naprawdę był Utopiec, zanim pochłonęły go wody jeziora? Tylko Rusałki znają odpowiedzi na te pytania. Ale o wszystkim można się dowiedzieć z Pory jeziora — książki, spektaklu i płyty.
Kiedy doktor Zofia Nibużanka dostaje propozycję pracy w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie, nie waha się ani chwili. W wojskowej placówce medycznej z otwartością wita się lekarki i traktuje je na równi z mężczyznami. Dla Zofii jest to szansa, żeby doskonalić wiedzę i umiejętności na wielu prężnie się rozwijających oddziałach medycznych i w nowoczesnych pracowniach. Poznaje tajniki radiologii, neurologii, hematologii i innych specjalizacji, które w przyszłości pomogą jej stać się doskonałą pediatrą, chociaż w skrytości ducha marzy o chirurgii.
Pracę u boku najwybitniejszych specjalistów tamtych czasów przerywa wybuch wojny. Rzeczpospolita Ujazdowska – tak medycy nazywają swój szpital – funkcjonuje na bazie konwencji haskiej, ale jej regulacje są bezwzględnie łamane przez okupanta, a personel, zwłaszcza lekarze i pielęgniarki zaangażowani w konspirację, doświadcza wyjątkowego okrucieństwa wojny. Kadra oficerska zostaje wywieziona na Wschód i przepada bez wieści. Dopiero po latach świat usłyszy o Katyniu. Część lekarzy ginie w bombardowaniach, inni są wywożeni do obozów koncentracyjnych, zamykani w getcie albo torturowani w katowniach gestapo. Ocalali, a wśród nich doktor Zosia, starają się ratować pacjentów w warunkach urągających ludzkiej godności. Młodej lekarce jest tym trudniej, że jej mąż włącza się działania konspiracyjne oraz co chwilę docierają do niej złe wieści o losie najbliższych. Najgorsze przyjdzie jednak dopiero wraz z wybuchem powstania warszawskiego.
W powieści ożywa przedwojenna Warszawa – losy fikcyjnych bohaterów przeplatają się z prawdziwymi wydarzeniami, w których uczestniczyli wybitni artyści, politycy i naukowcy dwudziestolecia międzywojennego. W powieści, wzorem poprzednich części cyklu, zostały przedstawione sylwetki autentycznych gigantów medycyny, takich jak Zygmunt Freud, Alois Alzheimer czy Kazimierz Funk.
„Doktor Zosia” to ostatnia część cyklu Uczniowie Hippokratesa łączącego opowieść fabularną z przełomowymi wydarzeniami z historii medycyny.
„Doktor Zosia” to książka wyjątkowa. Losy głównej bohaterki przeplatają się tu z opowieścią o Szpitalu Ujazdowskim, który jeszcze nigdy nie został tak szeroko i szczegółowo opisany, a jego dzieje można określić „historią Polski w pigułce”. Ałbena Grabowska trylogią Uczniowie Hippokratesa dokonała rzeczy wielkiej – sprawiła, że historia medycyny uwolniła się z podręczników i stała się dostępna dla każdego. Po Thorwaldzie, który przybliżył dzieje światowej medycyny, Grabowska opisuje historię polskiej medycyny, i robi to tak, że nie sposób się oderwać.
Lek. Krzysztof Królikowski Prezes Stowarzyszenia d. Szpital Ujazdowski
To historia rodziny Winnych obejmująca czas od lat 70. XIX wieku do wydarzeń sprzed 1914 roku, opowiadająca między innymi o rodzicach Bronki, a także jej siostrach. ❤
Jeśli chcecie poznać historię miłości Bronki i Antoniego, dowiedzieć się jaką rolę odegrała w ich życiu Wiesia Batalka, usłyszeć echa powstania styczniowego w Brwinowie, poznać odpowiedź na pytanie czy Kasia była pierwszą miłością Stacha, czy Roman zawsze był zły i kto uczył Stacha ciesiołki – serdecznie zapraszam.
Oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich.
Koniec lat 70. XIX wieku. Anna Tomaszewicz po zakończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu wraca do Warszawy z zamiarem otwarcia praktyki. Jest utalentowana, pełna zapału, ma na koncie doskonale przyjęte przez środowisko publikacje naukowe, chce pomagać ludziom. Ale Towarzystwo Lekarskie, do którego zgłasza się niedługo po przyjeździe, widzi w niej przede wszystkim kobietę – kogoś, kto nigdy nie powinien leczyć. Anna cały czas jednak uparcie dąży do celu i po to, by nostryfikować dyplom i w końcu móc pracować w zawodzie, gotowa jest udać się choćby do samego cara.
Tymczasem w stołecznych domach i szpitalach szerzą się choroby powodowane przez wszechobecny brud i nieprzestrzeganie zasad higieny. Zalecenia Josepha Listera, inicjatora antyseptyki, nawet jeśli znane, są ignorowane i wykpiwane przez większość lekarzy i personel medyczny. Po przytułkach i kamienicach jak dziki ogień rozprzestrzenia się gruźlica, a na salach operacyjnych wielu pacjentów umiera, mimo udanych zabiegów. Żniwo zbiera też gorączka połogowa – przypadłość, na którą doktor Anna zwracała szczególną uwagę.
Podobnie jak w pierwszej części sagi medycznej i w „Doktor Annie” w fabularną opowieść wplecione są historie postaci, które miały przełomowy wpływ na dzieje medycyny: Elizabeth Blackwell – pierwszej lekarki-kobiety, Louisa Pasteura, Wilhelma Röntgena czy Charlesa Darwina.
Wywiad w TVP – Poczytalnia – https://regiony.tvp.pl/56212836/poczytalnia
- https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4975341/uczniowie-hippokratesa-doktor-anna/opinia/66453486#opinia66453486
- https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4975341/uczniowie-hippokratesa-doktor-anna/opinia/66494136#opinia66494136
- https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4975341/uczniowie-hippokratesa-doktor-anna/opinia/66592195#opinia66592195
- https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/anna-tomaszewicz-dobrska-pierwsza-dyplomowana-lekarka-w-polsce-praktykowala-w-haremie/pebq9ep
Około 1880, Warszawa, Anna Tomaszewicz, pierwsza Polka, która ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie w Zurychu. Gdy jako piętnastolatka podjęła decyzję, że chce zostać lekarką, rodzice kategorycznie zaoponowali – przekonała ich dopiero głodówka upartej córki. Pomimo ciekawych międzynarodowych propozycji, po studiach zdecydowała się wrócić do Warszawy, w nadziei otwarcia tu własnej praktyki. Czekało ją jednak gorzkie rozczarowanie – męskie środowisko medyczne stanęło solidarnie przeciwko niej (szczególnie oburzało ich, że kobieta miałaby oglądać i dotykać nagich mężczyzn), a znany autorytet, profesor Ludwig Rydygier, podsumował sytuację dosadnie: „Precz z Polski z dziwolągiem kobiety lekarza!”. Uparta lekarka nostryfikowała więc dyplom w Petersburgu, a wymaganą praktykę zdobyła dzięki posadzie opiekunki medycznej haremu przebywającego tam sułtana (który szukał akurat kobiety z medycznym wykształceniem, władającej kilkoma językami obcymi). Po powrocie do Warszawy, kariery Anny Tomaszewicz nikomu nie uda się już zatrzymać, chociaż przekonanie do siebie pacjentów zajmie jej jeszcze trochę czasu.
Klara, Róża i Amelka. Panny Terechowiczówny. Przed wojną jeździły z rodzicami do wód, mieszkały w wytwornym pensjonacie, a matka pilnowała, by parasolkami chroniły delikatną cerę przed słońcem. Rok 1914 wywrócił życie sióstr, podobnie jak milionów ludzi w Europie, do góry nogami. Ojciec poszedł na front, majątek bez jego opieki szybko zaczął podupadać.
Lata mijają. Matka na przemian rozpacza i modli się, Róża wciąż jest trzpiotką, a Klara, mimo protestów starej służącej Ludwiżanki, urabia sobie ręce po łokcie. Amelia wbrew woli zszokowanej rodziny udaje się na szkolenie do szpitala wojskowego w Warszawie. Jednak to zaledwie grom przed prawdziwą burzą. Po kilku miesiącach zawiadamia bowiem rodzinę, że wraca do rodzinnego majątku z… mężem. Żołnierzem, którego poznała w szpitalu.
Kim jest mąż Amelii? Jak jego obecność w dworze wpłynie na życie Klary, Róży i ich matki? Czy Amelia może być pewna uczuć męża?
To powieść o tym, czy miłość jest najważniejsza, czy może należy poświęcić ją na ołtarzu większej sprawy. Także i o tym jak łatwo jest pomylić miłość z wdzięcznością.
Charles-Édouard Brown-Séquard
Popiersie przedstawia Charlesa-Édouarda Brown-Séquarda, wybitnego neurologa, pochodzącego z Mauritiusa. Kilka lat temu odwiedziłam wyspę, zwiedzając min. szpital w którym jako młody lekarz stawiał pierwsze kroki, zanim wyjechał do Nowego Jorku, Paryża i Londynu. Jest bohaterem jednego z opowiadań o pionierach medycyny, zawartego w pierwszym tomie medycznej sagi „Uczniowie Hippokratesa”. Opisał między innymi objawy połowiczego uszkodzenia rdzenia kręgowego (zespół Browna- Sequarda), zawdzięczamy mu także pierwszy udokumentowany opis… efektu placebo. Po szczegóły zapraszam do powieści „Doktor Bogumił”.
LINKI DO RECENZJI
https://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/14694/jak-trwoga-to-do
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4933593/uczniowie-hippokratesa-doktor-bogumil/opinia/62495549#opinia62495549
FRAGMENTY POWIEŚCI
http://www.radiokrakow.pl/radiowa-biblioteka/z-radiowej-biblioteki-albena-grabowska-doktor-bogumil/
http://radiopoznan.fm/audycja/tytul-tygodnia/tytul-tygodnia-uczniowie-hippokratesa-doktor-bogumil
Podcasty:
https://www.storytel.com/pl/pl/authors/73802-Albena-Grabowska+365519-Michal-Olszanski
https://www.storytel.com/pl/pl/authors/73802-Albena-Grabowska+365519-Michal-Olszanski
https://www.storytel.com/pl/pl/authors/73802-Albena-Grabowska+365519-Michal-Olszanski
https://www.storytel.com/pl/pl/authors/73802-Albena-Grabowska+365519-Michal-Olszanski
FRAGMENT AUDIOBOOKA
https://www.storytel.com/pl/pl/authors/73802-Albena-Grabowska+365519-Michal-Olszanski
Prababka, babka, matka i córka zmagają się z bolesną przeszłością. Maria podążyła za mężem zesłańcem na Sybir. Sabina była więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbrück, przebywała na bloku, gdzie dokonywano eksperymentów medycznych na kobietach. Magdalena straciła ukochanego i samotnie wychowywała córkę w PRL-u. Lila żyje z piętnem dziecka niekochanego i uwikłanego w tajemnice. Każda z nich mierzy się z macierzyństwem w innych okolicznościach i dla każdej jest to doświadczenie przełomowe. W domu bez mężczyzn kłębią się sekrety, niewyjaśnione historie opowiadane przez żywych i martwych. Pod wpływem tych opowieści najmłodsza z bohaterek zastanawia się, jakie dziedzictwo przekaże swoim dzieciom. Próbuje poznać przeszłość, ale co chwilę natrafia na mur niedopowiedzeń, kłamstw i przeinaczeń. Czy wystarczy oswoić własną historię, żeby przezwyciężyć strach przed bliskością? Cztery kobiety, których losy przeplatają się z historią XX wieku. Cztery naznaczone traumą matki. Cztery córki, które borykają się z rodzinną historią i próbują odkryć własne korzenie.
Blurb:
Zostałam porwana przez historię kobiet: prababki, babki, matki i córki. Ciąży nad nimi stara klątwa. Każda z nich ukrywa prawdę o swojej przeszłości. Matki i córki to niesamowita, wzruszająca podróż w czasie. Smutno mi było rozstawać się z bohaterkami.
KATARZYNA BERENIKA MISZCZUK autorka cyklu „Kwiat Paproci”
Recenzje:
https://www.granice.pl/recenzja/matki-i-corki/31869
https://www.coprzeczytac.pl/matki-i-corki-recenzja-poruszajacej-ksiazki/
https://opetaniczytaniem.pl/recenzje/matki-i-corki-albena-grabowska-marginesy-2019.html
http://dofi.com.pl/matki-i-corki-albena-grabowska/
Wywiady tematyczne:
https://www.granice.pl/publicystyka/albena-grabowska-wywiad-matki-i-corki/1383/1
https://lubimyczytac.pl/rozmowy/12952/krainy-czasow-zasiedlaja-same-kobiety-rozmowa-z-albena-grabowska
https://warszawa.naszemiasto.pl/matki-i-corki-albena-grabowska-nowa-saga-rodzinna-autorki/ar/c13-7394596
https://dziennikzachodni.pl/prolog-odc-74-maria-olechalisecka-rozmawia-z-albena-grabowska-pisarka-i-lekarka-autorka-stulecia-winnych-oraz-ksiazki-matki-i/ar/c13-14911498
Fragment powieści w interpretacji Magdaleny Różczki:
https://www.storytel.com/pl/pl/authors/73802-Albena-Grabowska+365519-Michal-Olszanski
W teatrze antycznym w Płowdiwie znaleziono zwłoki polskiego posła. Został ukrzyżowany, odcięto mu głowę i postawiono ją na tacy, a na ciele wymalowano dziwne znaki. Młody policjant Dymitar prosi o pomoc przyjaciółkę z dzieciństwa, Polkę o bułgarskich korzeniach. Jednak im bliżej są prawdy, tym większe grozi im niebezpieczeństwo.
Cesarstwo Bizantyjskie. Dwunastu Bogomiłów, członków sekty uznawanej przez kościół za heretycką, wędruje do Carogrodu z największym skarbem – Tajemną Świętą Księgą. Cyryl, nikomu o tym nie mówiąc, niesie też kości brata Alberta, aby spoczęły w poświęconej ziemi. Z obawy przed kradzieżą mają sześć falsyfikatów. Tylko jedna księga jest prawdziwa i żaden z nich nie wie która. Jaką rolę w historii wypełnia księga Bogomiłów – zaginiona w XII wieku – która nagle się odnajduje i na powrót ginie?
Pierwszy wiek. Nauczyciel prowadzi uczniów do Jerozolimy na spotkanie z mesjaszem. Uczniowie nie wiedzą, czego się spodziewać. Rybak Ariel staje się jednym z kronikarzy wyprawy i mimowolnie przyczynia się do fałszerstwa Nowego Testamentu. Jest świadkiem śmierci Chrystusa, zostaje porwany przez żonę Heroda i osadzony w twierdzy. Czy zdoła wrócić do ukochanej żony i córki?
Trzy historie, trzy plany czasowe, trzy splatające się wątki i bardzo wiele tajemnic. Czyje kości odnaleziono na Wyspie Świętego Jana? Co łączy niezwykłe znalezisko z morderstwem polskiego posła? I wreszcie: kto i dlaczego ukradł świętą księgę Bogomiłów? Ta książka to thriller historyczny w stylu kina akcji!
Blurb:
Pasjonująca lektura! Trzyma w napięciu, wzrusza i miażdży.
KATARZYNA BONDA pisarka
Poznałam pisarstwo Ałbeny Grabowskiej, gdy trafiło w moje ręce Stulecie Winnych, ekscytująca saga rodziny z podwarszawskiego Brwinowa. W Kościach proroka czeka nas o wiele dalsza podróż. Podróż do korzeni chrześcijaństwa, do Ziemi Świętej, Jerozolimy, Judei, do XII-wiecznego Konstantynopola, a wreszcie do współczesnego bułgarskiego Płowdiwu. Wszystko to połączone kryminalno-historyczną intrygą. Brzmi interesująco? Jest interesujące!
ILONA ŁEPKOWSKA scenarzystka, pisarka
Recenzje:
https://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/10404/kosci-i-ksiega
https://jeszczerozdzial.blogspot.com/2018/04/kosci-proroka.html
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4845129/kosci-proroka/opinia/45722718#opinia45722718
https://naostrzuksiazki.pl/2019/03/21/kosci-proroka-albena-grabowska/
Wywiady tematyczne:
https://www.youtube.com/watch?v=hW2AjlMKS24
https://www.granice.pl/publicystyka/albena-grabowska-wywiad/1129/1
https://popbookownik.pl/wywiad-z-albena-grabowska/
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/71170894/bulgaria-jakiej-nie-znacie
Małe miasteczko, zwykły wieczór. Cztery nastolatki spotykają się na opuszczonym poddaszu. Jedna z nich, Julia, ma przejść rodzaj próby, która zapewni jej przepustkę do zamkniętego „klubu”. Ten poniżający rytuał, zainicjowany i prowadzony przez Justynę, stanowi początek dziwnych wydarzeń. Julia nie wraca do domu. Jej rodzice zgłaszają zaginięcie, a do szkoły przychodzi policja.
Dziewczyny nie przyznają się, że spotkały się z Julią, pozostali uczniowie także milczą. Nie ma żadnych świadków porwania, funkcjonariusz, który prowadzi śledztwo, napotyka na mur milczenia. Policja jest bezradna. Na małomiasteczkową społeczność pada blady strach. Wydarzenie to wpływa również na życie całych rodzin, sąsiadów, którzy już zawsze będą podejrzliwie na siebie spoglądać, szukając tego, który nie wahał się zrobić krzywdę młodej dziewczynie.
Marzena, narratorka opowieści, rozpoczyna „prywatne śledztwo”. Podejrzanymi w sprawie uprowadzenia oraz morderstwa są sąsiedzi dziewczyn oraz ich nauczyciele.
Czy można ufać ludziom, którzy nas otaczają? Co ukrywają osoby pozornie dobrze nam znane? Akcja kryminału rozgrywa się w podwarszawskiej miejscowości w czasach „przed-komórkowych”.
Recenzje:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4800865/ostatnia-chowa-klucz/opinia/62085567#opinia62085567
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4800865/ostatnia-chowa-klucz/opinia/62003944#opinia62003944
https://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/9482/szok-pocielam-ksiazke
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4800865/ostatnia-chowa-klucz/opinia/42620581#opinia42620581
https://albenagrabowska.pl/konkurs-na-recenzje-jednej-z-moich-ksiazek/
Wywiady tematyczne:
https://zwierciadlo.pl/kultura/godze-sie-na-ryzykowne-pomysly-wywiad-z-albena-grabowska-autorka-ksiazki-ostatnia-chowa-klucz
W 1880 roku, w podwarszawskim dworku ma przyjść na świat Alicja, owoc płomiennego romansu hrabiego Jana Księgopolskiego ze służącą Natalią. Tymczasem hrabia oczekuje narodzin prawowitego dziedzica. Zdesperowana służąca postanawia zrobić wszystko, żeby arystokrata uznał ich wspólne dziecko, a ją samą pokochał. By to osiągnąć, ucieka się do czarów. Nie wszystko jednak przebiega pomyśli Natalii. Syn z prawego łoża umiera, a hrabia zabiera do dworu tylko malutką Alicję, która będzie wychowywała się w dostatku, ale bez miłości ojca i przybranej matki. Odprawione niegdyś czary pozwolą Alicji żyć tak, jak nie żył dotąd żaden człowiek…
Nastoletnia Alicja zostaje wysłana do Wiednia, aby w tamtejszej klinice rozpocząć leczenie „stanu nerwowego”. Z początku nieufna, ignorowana przez lekarzy, stopniowo zaskarbia sobie sympatię innych pacjentek i personelu. Dzięki niezwykłej inteligencji i sprytowi uczy się języka, poznaje przyczynę swoich dolegliwości i konstruuje aparat, który pomaga jej odzyskać sprawność uszkodzonego nerwu. Zachęcona przez wybitnego psychoanalityka Zygmunta Freuda, zaczyna studiować medycynę. Wydaje się, że nareszcie losy Alicji ułożą się szczęśliwie – otoczona przyjaciółmi, zakochana w koledze ze studiów, dostaje wymarzoną pracę w Katedrze Anatomii. Jednak wybuch I wojny światowej i niebezpieczne wydarzenie w anatomicum ponownie zmuszą ją do całkowitej zmiany życia. Wraz z wędrownym cyrkiem pełnym ekscentrycznych postaci przemierza ogarniętą wojną Austrię. Po wojnie przedziera się do Francji i tam udaje się jej osiąść, zakochać się i ułożyć sobie życie. Tyle, że rozpoczyna się kolejna wielka wojna a Alicja odkrywa, że niemal się nie starzeje.
Trzecia, ostatnia już część opowieści o obdarzonej niezwykłym darem kobiecie. Dzięki odprawionym niegdyś przez matkę czarom, Alicja żyje tak, jak nie żył jeszcze żaden człowiek… Jest rok 1942, Paryż znajduje się pod nazistowską okupacją. Alicja, jako agentka Luna pracuje dla aliantów. Jednym z jej zadań jest zdobycie wzorów nowej broni chemicznej, nad którą pracuje znany austriacki fizyk Ludvig Bernstorff. Alicja podejrzewa, że Ludvig nie jest tym, za kogo się podaje, robi jednak wszystko, by wykonać zadanie. Rodzące się pomiędzy nią a naukowcem uczucie naraża Alicję na ogromne niebezpieczeństwo. Jest śledzona przez gestapo a własna agencja podejrzewa ją o zdradę. Prawdziwym cudem Alicji udaje się opuścić Paryż i zamieszkać z córką w Szwajcarii. Jednak po ponad dwudziestu latach od wojennych wydarzeń Alicja musi zmierzyć się z demonami przeszłości.
Recenzje tom I:
http://aleksiazka.blogspot.com/2016/10/recenzja-abena-grabowska-alicja-w.html
https://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/7161/milosny-urok
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/305213/czas-zaklety/opinia/62944681#opinia62944681
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/305213/czas-zaklety/opinia/40567624#opinia40567624
Recenzje tom II:
https://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/7945/przyszlosc-w-swietle-wojny
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/314859/czas-opowiedziany/opinia/59943224#opinia59943224
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/314859/czas-opowiedziany/opinia/36318432#opinia36318432
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/314859/czas-opowiedziany/opinia/34467020#opinia34467020
Recenzje tom III:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4245599/czas-odzyskany/opinia/40374389#opinia40374389
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4245599/czas-odzyskany/opinia/40388393#opinia40388393
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4245599/czas-odzyskany/opinia/37959277#opinia37959277
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4245599/czas-odzyskany/opinia/51741874#opinia51741874
Wywiad tematyczny:
https://lubimyczytac.pl/rozmowy/8569/godze-sie-na-ryzykowne-pomysly-wywiad-z-albena-grabowska
Link do księgarni Wydawnictwa Zwierciadło:
T. I https://zwierciadlo.pl/sklep/literatura/literatura-obyczajowa/alicja-w-krainie-czasow-czas-zaklety-tom-i
T. II https://zwierciadlo.pl/sklep/literatura/literatura-obyczajowa/alicja-w-krainie-czasow-czas-opowiedziany-tom-ii
T. III https://zwierciadlo.pl/sklep/literatura/literatura-obyczajowa/alicja-w-krainie-czasow-czas-odzyskany-tom-iii
Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowo narodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków. Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna… Długie lata I wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które przynosi dwudziestolecie międzywojenne, chociaż przewrotny los nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha.
W roku 1971 w Pruszkowie, nieopodal Brwinowa, na świat przychodzą kolejne w rodzinie Winnych bliźniaczki, córki Basi – Julia i Urszula. Dziewczynki dorastają w kraju ogarniętym kryzysem. Polskie „tu i teraz” oznacza, że wszystko, od mięsa począwszy, poprzez słodycze, na przyborach szkolnych skończywszy, trzeba zdobywać – „kombinować” lub „wystawać” w kilometrowych kolejkach. Tu dewizy kupuje się od cinkciarzy, kwiaty od badylarzy, a produkty zza żelaznej kurtyny – w Peweksie. Młode bohaterki dorastają z Jeremim, chłopcem, który przyszedł na świat tego samego dnia, co bliźniaczki, a którego skomplikowane losy już na zawsze wpiszą się w historię rodziny Winnych. Szczególnie mocna przyjaźń wiąże go z Julią. Nadchodzą czasy ciekawe, ale i trudne dla tysięcy polskich rodzin, w tym także dla Winnych – budzą się dążenia niepodległościowe, na które odpowiedzią są represje władz skierowane przeciw opozycji. Razem z Winnymi przeżyjemy wprowadzenie stanu wojennego , pierwsze wolne wybory. W tle – skoro życie Winnych toczy się w Pruszkowie – obserwujemy narodziny mafii, z którą już zawsze miasto to będzie się kojarzyć. Czy nowa, kapitalistyczna rzeczywistość będzie przyjazna Winnym?
Zastanawiałam się jednak jak wyjść naprzeciw prośbom czytelników, którzy chcieli poznać dalsze losy rodziny Winnych oraz tych, którzy pytali o szczegóły opisanych w powieści wydarzeń. Opowiadania nie są gatunkiem, który lubię najbardziej, uznałam jednak, że taka forma pozwoli mi rozwinąć wątki, które zostały jedynie wspomniane w książce oraz dopisać ciąg dalszy. Trzy pierwsze opowiadania dotyczą czasów opisanych w „Tych, którzy przeżyli” i noszą tytuły „Żona dla lekarza”, „Żona nie żona” i „Tragiczne losy rodziny Przykrylów”. To ostatnie oparte jest na faktach. Kolejne trzy opisują czasy wojny i PRLu („Wigilia 43’”; „Król Kazimierz”; „Strefa niczyja”). „Świadek koronny” przedstawia pominięte w powieści losy Jeremiego, bohatera trzeciej części sagi, który decyduje się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości aby uniknąć wieloletniego więzienia. I wreszcie „Szczęśliwego Nowego Roku” odpowiada na pytanie: co się stało z Winnymi po 2014 roku.
Recenzje – tom I:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/233089/ci-ktorzy-przezyli/opinia/62677232#opinia62677232
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/233089/ci-ktorzy-przezyli/opinia/21097485#opinia21097485
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/233089/ci-ktorzy-przezyli/opinia/56634264#opinia56634264
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/233089/ci-ktorzy-przezyli/opinia/21303117#opinia21303117
Recenzje – tom II:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/242848/ci-ktorzy-walczyli/opinia/62684393#opinia62684393
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/242848/ci-ktorzy-walczyli/opinia/24104326#opinia24104326
https://www.granice.pl/recenzja/stulecie-winnych-ci-ktorzy-walczyli/12506
https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=933003
Recenzje – tom III:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4958741/ci-ktorzy-wierzyli/opinia/63958336#opinia63958336
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/249722/ci-ktorzy-wierzyli/opinia/59981229#opinia59981229
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/249722/ci-ktorzy-wierzyli/opinia/54337411#opinia54337411
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/249722/ci-ktorzy-wierzyli/opinia/53768704#opinia53768704
Recenzje całości:
https://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/11288/zyjac-z-wielka-historia-w-tle
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4864802/stulecie-winnych/opinia/63750135#opinia63750135
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4864802/stulecie-winnych/opinia/52228659#opinia52228659
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4864802/stulecie-winnych/opinia/58447487#opinia58447487
Weronika Przybyszewska dorasta w czasach, w których lepiej się nie wyróżniać. Lepiej też nie marzyć. Tego właśnie uczy ją ojciec – żeby przemknęła przez życie niezauważalnie. Weronice udaje się jednak zrealizować pragnienia – pracuje w wymarzonym zawodzie przedszkolanki, ponieważ kocha dzieci. I dalej mogłoby być jak w bajce. Dziewczyna spotyka prawdziwą, wielką miłość – taką, o której marzą wszystkie kobiety. Ale nic tu nie przypomina bajki. Pierwsza rysa na szczęśliwym małżeństwie Weroniki i Sławka pojawia się, kiedy zaczynają starać się o dziecko.
Początkowo wydaje się, że to kwestia czasu oraz doboru odpowiedniej terapii, ale mijają lata, a Weronika i Sławek nie zostają rodzicami. Kiedy małżonkowie pozornie godzą się z tym faktem, na Weronikę spada kolejny cios – Sławek ginie w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. W jednej chwili świat Weroniki rozsypuje się w proch. Czy uda się jej stworzyć nowy? Jakim kosztem?
”Lot nisko nad ziemią” to opowieść o życiu kobiety naznaczonej stratą i rozczarowaniem – o jej marzeniach, szczęściu i rozpaczy. Książka trzyma czytelnika w napięciu od pierwszych stron, aż do zaskakującego zakończenia.
Recenzje:
https://zwierciadlo.pl/sklep/literatura/literatura-obyczajowa/lot-nisko-nad-ziemia-wyd-2
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/216182/lot-nisko-nad-ziemia/opinia/20730522#opinia20730522
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/216182/lot-nisko-nad-ziemia/opinia/30684374#opinia30684374
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/216182/lot-nisko-nad-ziemia/opinia/24957720#opinia24957720
Wywiady tematyczne:
https://zwierciadlo.pl/lifestyle/sensporadnik/wywiad-z-albena-grabowska
Blurb:
Ałbena Grabowska pisze o zwykłych ludziach, którzy w zwyczajnych okolicznościach szukają rzeczy niezwykłych – miłości i zrozumienia. Czasem przypadek kieruje nas na zupełnie nowe tory. Czy można się przed nim obronić? I czy warto?
ANNA DZIEWIT-MELLER – pisarka
Opis:
Opowieść o chorobliwie ambitnej żonie i mężu, który nie dojrzał do roli głowy rodziny. Oboje udają uczucie w imię spokoju, utrzymania odpowiedniego wizerunku i pozornej kontroli nad własnym życiem. Tłumione od lat emocje muszą jednak znaleźć ujście. Pojawia się ta trzecia, potem ten czwarty. Tragedia wisi w powietrzu.
Dochodzi do tajemniczej zbrodni. Kto zapłaci za popełniony błąd? Kochanka, która pomimo pozorów niewinności sięga po mężczyznę należącego do innej? Mężczyzna, oszukujący sam siebie? A może żona, która jak szekspirowska lady Makbet, chce „dopomóc losowi” nie licząc się z nikim i niczym?
W tej książce szczególny znaczenie zyskuje powiedzenie, że każdy jest kowalem własnego losu, szczególnie jeśli próbuje losowi dopomóc. Dramat angielskiego klasyka, napisany kilka wieków temu, zyskuje nowe odczytanie. Współcześni bohaterowie osiągają cele przy pomocy kłamstw, intryg i manipulacji.
„Lady M.” zabierze was do najbardziej mrocznych zakamarków kobiecej duszy. Niemoralność, podłość i okrucieństwo goszczą na każdej stronie tej książki!
Recenzje:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/216668/lady-m/opinia/17537261#opinia17537261
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/287592/lady-m/opinia/47404004#opinia47404004
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/287592/lady-m/opinia/55234551#opinia55234551
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/287592/lady-m/opinia/31369300#opinia31369300
Fragment powieści:
https://zwierciadlo.pl/wp-content/uploads/2020/11/lady-m-fragm-Lady-M_wyd-2.pdf
Trzy kobiety. Trzy sposoby na życie. Jedna tajemnica, czy może – jedno olśnienie? To powieść o losach Leny, Marii i Aliny, które dzieli tak wiele, że nie powinny mieć ze sobą nic wspólnego. Oto one: młoda stylistka w magazynie kobiecym, kucharka w barze mlecznym, która ukrywa swą tożsamość i była gwiazda dziennikarstwa po zawodowej katastrofie. Nie wiedzą o sobie, ale są połączone niewidzialną nicią. Każda ma za sobą przeszłość, o której wolałaby zapomnieć. Każda z nich stoi na własnym, życiowym zakręcie. Muszą dokonać i dokonują wyboru. Bohaterki są jak każda z nas – bywają kapryśne, nieprzewidywalne, popełniają błędy. Dramaty, które przeżywają bolą, ale też dają szansę na przebudzenie.
Akcja powieści rozgrywa się we współczesnej Warszawie, w środowiskach tak różnych, jak redakcje gazet, studio telewizyjne czy bar na starej Pradze. Znajdziecie tu ciekawy pomysł, tajemnicę, namiętność i wyraziste postacie bohaterek. Zakończenie powieści ogromnie was zaskoczy.
Blurb:
To portret nas, współczesnych kobiet. Tu i teraz.
MAŁGORZATA KALICIŃSKA
Recenzje:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/140302/coraz-mniej-olsnien/opinia/8943065#opinia8943065
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/256328/coraz-mniej-olsnien/opinia/34213400#opinia34213400
http://ksiazkiweterze.pl/k2/w1/2015/09/29/albena-grabowska-coraz-mniej-olsnien-zwierciadlo/
https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/2013/05/abena-grabowska-grzyb-coraz-mniej.html
https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=898114
https://swidnica24.pl/2016/12/obsesyjna-biblioteczka-agnieszki-i-coraz-mniej-olsnien/
Opowieść o 12-letnim Julku, chłopcu o niezwykłej wyobraźni i trudnościach w szkole (dysleksja i nadruchliwość). Julek ponad wszystko uwielbia gry komputerowe. Pewnego razu, przez przypadek, trafia w sam środek gry. Początkowo zafascynowany światem wirtualnym, nie chce wracać do zwykłego życia. Stopniowo odkrywa jednak, że przebywanie w tym nowym świecie nie jest ani tak przyjemne, ani bezpieczne, jak myślał. Próbuje powrócić do domu. Pomagają mu siostra, 8-letnia Maja, oraz mama Kasia, która za synem i córką przechodzi do świata gry. Mama i dzieci wędrują przez kolejne poziomy. Mama, która jest lekarzem neurologiem, orientuje się, że gra toczy się w ludzkim mózgu, a kolejne jej poziomy odpowiadają strukturom anatomicznym ośrodkowego układu nerwowego. Bohaterowie odbywają pasjonującą wędrówkę we wnętrzu mózgu, spotykając na swojej drodze niezwykłe, intrygujące byty. Napięcie rośnie, a decydująca bitwa przebiega bardzo dramatycznie. Czy uda im się znaleźć wyjście z gry i powrócić do zwykłego świata?
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Julek, który narozrabiał w szkole, postanawia uciec z domu, pojechać do Laponii i tam spędzić „prawdziwe” święta. W drodze na dworzec spotyka tajemniczą nieznajomą o imieniu Klarysa, która – niczym Królowa Śniegu z baśni Andersena – pomaga mu dostać się do pociągu. Wkrótce chłopiec odkrywa, że nie jest jedynym towarzyszem podróży pięknej pani, i że znów dał się wciągnąć w niebezpieczną przygodę, rozgrywającą się na pograniczu dwóch światów – rzeczywistego i wirtualnego. Nie wiadomo dokąd jedzie Julek i inne dzieci i co je czeka na miejscu. Czy rzeczywiście pasażerowie spędzą „najlepsze święta w życiu”, czy też Klarysa zamierza wykorzystać je w inny sposób? Tym razem Julek nie tylko odpowiada za siebie, ale także za innych pasażerów dziwnego pociągu. Czy i tym razem uda mu się wydostać z gry? Jaką rolę odegra tym razem jego siostra, Maja? Co się stanie z pozostałymi dziećmi wciągniętymi w zasadzkę?
Recenzje tom I:
https://www.granice.pl/recenzja/julek-i-maja-w-labiryncie/3637
https://sztukater.pl/ksiazki/item/10059-julek-i-maja-w-labiryncie.html
Recenzje – tom II:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/198119/julek-i-maja-powrot-do-gry/opinia/14681330#opinia14681330
https://sztukater.pl/ksiazki/item/8898-julek-i-maja-powrot-do-gry.html
Recenzje – tom III:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/181846/julek-i-maja-podroz-w-nieznane/opinia/48538231#opinia48538231
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/181846/julek-i-maja-podroz-w-nieznane/opinia/12127914#opinia12127914
Recenzje – tom IV:
https://czasdzieci.pl/ksiazki/ksiazka,20972be-julek_maja_misja.html
Małpiszonek Rudi spada z drzewa. Jego siostrzyczka Koko orientuje się, że za upadkiem kryje się niejasna dla niej choroba. Co więcej, miejscowa lekarka, doktor Zebra, nie potrafi pomóc i nie zna leku na przypadłość Rudiego. Rodzeństwo musi udać się za rzekę, do specjalistycznego szpitala, gdzie Rudi otrzyma właściwą poradę. W drodze towarzyszy im pani Słonica, która, jak się okazuje, cierpi na podobne dolegliwości co Rudi. Podczas podróży przez pustynię na zwierzęta czyha wiele niebezpieczeństw, ale udaje się je pokonać, dotrzeć do specjalisty i otrzymać właściwe leczenie.
Mimo wielu akcji edukacyjnych prowadzonych przez środowiska medyczne, stowarzyszenia pacjentów oraz producentów farmaceutycznych, padaczka nadal pozostaje tematem wstydliwym i tajemniczym. Niesłusznie. Wsparcie w edukacji na temat tej choroby jest potrzebne, zwłaszcza w środowisku dziecięcym, gdyż wiele dzieci z padaczką rozwija się prawidłowo i nie musi korzystać z pomocy instytucji specjalnych, uczęszcza do zwykłych przedszkoli i szkół. Także te dzieci, które los doświadczył ciężej i które rozwijają się nieco wolniej niż rówieśnicy, wymagają naszego zrozumienia i przyjaźni.
Bajka o małpiszonku z napadami, pomoże dziecku choremu na padaczkę oswoić się z objawami swojej choroby i zaakceptować leczenie. Pomoże także zdrowym dzieciom i ich rodzicom, przedszkolankom i nauczycielom w zrozumieniu dylematów chorego na padaczkę dziecka i w zaakceptowaniu go w swoim świecie.
To nie jest przewodnik po Bułgarii. I na pewno nie jest to też książka o odkrywaniu uroków życia w nowym dla siebie miejscu. Jeśli jednak chcecie poznać nieznany region Europy, który potrafi zaczarować, to jest to na pewno książka dla Was.
Znana z magicznych powieści autorka, spisała swoje wspomnienia i wiedzę o Rodopach, skąd pochodzi jej rodzina. Tutaj, w wiosce Czepełare, u babci, pośród wspaniałej, dzikiej przyrody spędzała wakacje. W jej książce splata się nieco burzliwa historia rodziny z opowieściami o codzienności, kulturze, tradycjach, geografii, historii i o bułgarskiej kuchni. W książce znalazły się też zabawne relacje z wakacji, jakie autorka spędzała w Bułgarii ze swoimi dziećmi.
Rodopskie korzenie, a jednocześnie polskie pochodzenie (pisarka urodziła się i wychowała w Polsce) pozwalają jej spojrzeć z sympatią, ale także z dystansem na różnice kulturowe, językowe i mentalne pomiędzy naszymi narodami i krajami.
Książka jest podróżą. Dla autorki – w krainę wspomnień, dla Czytelników – do kraju otwartych ludzi, magicznych miejsc, fig i wina. No i Orfeusza, pierwszego barda, który właśnie tutaj wyszedł z wody i na terenie Rodopów znalazł przejście do Hadesu, dokąd zszedł, aby odzyskać ukochaną Eurydykę.
- https://lubimyczytac.pl/ksiazka/92174/tam-gdzie-urodzil-sie-orfeusz/opinia/21120304#opinia21120304
- http://czarneespresso.blogspot.com/2017/04/tam-gdzie-urodzi-sie-orfeusz-albena.html
- https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4452675/tam-gdzie-urodzil-sie-orfeusz/opinia/63952534#opinia63952534
- https://www.granice.pl/recenzja/tam-gdzie-urodzil-sie-orfeusz/18261
- http://dajprzeczytac.blogspot.com/2015/10/tam-gdzie-urodzi-sie-orfeusz-abena.html