Stulecie Winnych - książki
Pomyślałam, że napiszę sagę. Dawno w literaturze polskiej nie było znaczącej sagi. Był rok 2014, sto lat od wybuchu I Wojny Światowej. Wymyśliłam, że powieść zacznie się wraz z wybuchem wojny, jej akcja obejmie sto lat, a w tytule padnie słowo „stulecie”. Sto lat z życia pewnej rodziny, zwykłych-niezwykłych ludzi, którymi targa wielka historia. Taki był wstępny zamysł. Zaczęłam zastanawiać się, gdzie umieścić akcję powieści. Brwinów, miejsce w którym mieszkam, wydawał mi się naturalnym wyborem. Łatwiej jest pisać o miejscach, które są autorowi dobrze znane, niż umieszczać akcję w miastach, w których przebywało się jedynie przejazdem albo na krótko.
Skoro już osadziłam powieść w Brwinowie, pomyślałam, że warto wpleść do opowieści postać autentyczną – wybitnego pisarza Jarosława Iwaszkiewicza. A skoro Iwaszkiewicz, to także założyciel miasta ogrodu Podkowy Leśnej – Stanisław Lilpop, poczytny, chociaż dziś zapomniany literat Zygmunt Bartkiewicz, prof. Wacław Werner – wybitny polski fizyk, i wielu innych.
Postaci autentyczne ożywiły bohaterów fikcyjnych, ale też i papierowe nieco sylwetki znanych mieszkańców Brwinowa ożyły i stały się postaciami z krwi i kości, dzięki obecności wymyślonej na potrzeby książki rodziny Winnych.
Stulecie Winnych - serial
Tak powstał zamysł „Stulecia Winnych”. Pierwszy tom – „Ci, którzy przeżyli” został wydany w 2014 roku i zyskał wielką popularność. Podobnie dwa kolejne tomy spełniły oczekiwania czytelników i od razu pojawiły się głosy, że „to gotowy materiał na serial”.
Udało nam się znaleźć producenta, który uwierzył w potencjał książki i zebrał wspaniałą ekipę realizacyjną.
Kierownikiem literackim projektu została p. Ilona Łepkowska, reżyserii podjął się Piotr Trzaskalski, a główne role zagrali: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Roman Gancarczyk, Weronika Humaj, Karolina Bacia i wielu wielu innych.
STULECIE WINNYCH NA DVD
STULECIE WINNYCH - SEZON I
Serial opowiada o losach rodziny Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, wplecionych w najważniejsze wydarzenia XX wieku. Akcja rozpoczyna się z chwilą wybuchu I. wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych. życiem.
STULECIE WINNYCH - SEZON II
Drugi sezon „Stulecia Winnych” obejmuje lata 1939 – 1952 i przedstawia dalsze losy wielopokoleniowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa. Tym razem Winni mierzą się z okrutnym czasem II wojny światowej, stają w obliczu śmierci i narodzin.
STULECIE WINNYCH - SEZON III
Trzeci sezon „Stulecia Winnych” obejmuje lata 1956-1976. Ukazuje dalsze losy wielopokoleniowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa. W tej części śledzimy kolejne dzieje rodziny Winnych, tym razem na tle wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w czasach gomułkowskich.
STULECIE WINNYCH - SEZON IV
PREMIERA 25 LISTOPADA
W czwartym sezonie "Stulecia Winnych” losy rodziny przedstawione zostaną w szczególnie trudnym momencie – w Polsce nasilają się represje wobec robotników, pogłębia się kryzys, rodzi się bunt. Widzowie przeniosą się w lata 1976 – 1989.
Stulecie Winnych - MEDIA
„Stulecie Winnych” – skąd ta popularność?
Miliony widzów zebranych przed telewizyjnymi ekranami, miejsca na szczycie listy polskich książkowych bestsellerów i ogromne grono zagorzałych fanów pragnących spędzić z Winnymi nie tylko jedno stulecie. Skąd popularność sagi Ałbeny Grabowskiej? Analizujemy.
Stulecie Winnych - spacer po Brwinowie z Ałbeną Grabowską - Muzem w Stawiskach
Mistrz Stolarstwa Guido - czyli wspaniały Rafał Królikowski
Przyjechał mały, czarny Sycylijczyk. Kłótliwy i głośny, z którym nijak nie można było się porozumieć. A na dodatek krzyczał okrutnie, że miejscowe jedzenie mu nie służy.
"Stulecie Winnych" - fragment powieści czyta Weronika Humaj, serialowa Ania.
Posłuchajcie jak serialowa Ania (Weronika Humaj) „Stulecie Winnych” TVP wspomina swoje wczesne dzieciństwo i pierwsze kontakty z ojcem Stanisławem (Jan Wieczorkowski).
"Stulecie Winnych" - fragment powieści czyta Barbara wypych, serialowa Andzia.
W roli ubogiej krewnej Andzi możecie oglądać Barbarę Wypych w serialu „Stulecie Winnych”.
Przepisy kulinarne bronisławy winnej
Sprawdź, jak smakuje kuchnia Winnych, oto oryginalne receptury Bronisławy Winnej i potrawy, które gotowała w Stuleciu Winnych.
1 Paczka suchych wafli
1 szklanka mleka w proszku
1 szklanka cukru
3/4 kostki masła lub margaryny
1/2 szklanki mleka
1 łyżka gorzkiego kakao
1 esencja waniliowa lub rumowa
Do 1/2 szklanki mleka dodaj cukier i mieszając, zagotuj. Następnie dodaj masło lub margarynę, mieszając, poczekaj, aż tłuszcz się rozpuści, dodaj kakao oraz esencję i wymieszaj. Gdy odrobinę przestygnie, stopniowo dodawaj mleko w proszku, mieszając tak, aby nie powstawały grudki.
Kiedy masa nieco przestygnie, przełóż nią wafle.
Gotowy andrut zawiń w papier do pieczenia albo folię aluminiową.
1 kg jabłek
300 g dojrzałych owoców róży
600 g cukru
2 szklanki wody
Owoce róży dokładnie umyj, przekrój, pozbaw nasion i dokładnie wypłucz. Wsyp owoce do szerokiego dużego rondla z grubym dnem, zalej wrzącą wodą i gotuj przez ok. 10 minut, a następnie – jeszcze gorące – przetrzyj przez sito lub zmiksuj. Do przecieru dodaj cukier i zagotuj na wolnym ogniu.
Jabłka dokładnie umyj, obierz, zetrzyj na tarce o grubych oczkach i dodaj do przecieru różanego. Dżem smaż na wolnym ogniu do uzyskania odpowiedniej gęstości.
Gorący dżem przełóż do wyparzonych słoików, zakręć je, odwróć dnem i pozostaw na ściereczce do wystygnięcia, przykryte kocykiem.
2 kg dyni
1 szklanka octu 10%
2 szklanki cukru
2 szklanki wody
1 mała garść goździków
Dynię umyj, obierz ze skóry, oczyść, usuń pestki, pokrój w niewielką kostkę. Wodę zagotuj z octem, dodaj cukier i goździki, gotuj przez 2-3 minuty. Następnie dodaj dynię, gotuj przez ok. 5 minut.
Ułóż ciasno kawałki dyni w wypaczonych słoikach. Zakręć dokładnie słoiki, odwróć do góry dnem i pozostaw na ściereczce na noc. Przechowuj w suchym, chłodnym miejscu.
- 1 kg mąki pszennej
- 0,75 – 1 kg powideł śliwkowych
- 1/2 kg miodu
- 1,5 szklanki cukru
- 250 g masła
- 3 jajka
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej
- 125 ml mleka
- 1/2 łyżeczki soli
- 2 torebki przyprawy korzennej do piernika
- *opcjonalnie: polewa czekoladowa, orzechy włoskie
- 1/2 kg mąki pszennej typu 00
- 250 ml ciepłego mleka lub 300 ml ciepłej wody
- 20 g świeżych drożdży
- 1 płaska łyżeczka doli
- 1 łyżeczka cukru
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 250 g pomidorów z puszki
- 250 g sera owczego caciocavallo lub bundza, ew. mozzarella
- 1 słoiczek anchois
- 2 cebule
- 5 łyżek oliwy z oliwek
- 1 duża garść dobrych czarnych oliwek
- 2 łyżeczki suszonego oregano
- 2 łyżeczki suszonej bazylii
- 1 garść świeżej bazylii
- 5 kg twardych śliwek
- 1 1/2 kg cukru
- 1 l octu spirytusowego
- 1/2 torebki goździków
- 1/2 torebki cynamonu
Śliwki umyj, delikatnie natnij każdy owoc z jednej strony i wyjmij pestki. Włóż owoce do dużego garnka z pokrywką. W drugim garnku zagotuj 1 litr octu, 1 kg cukru z goździkami i cynamonem. Wrzącą zalewą octową zalej śliwki i przykryj pokrywką. Raz na jakiś czas przemieszaj śliwki. Po 24 godzinach odcedź na sicie śliwki z octu (zachowaj go!). Śliwki przełóż do słoików i posyp owoce cukrem (ok. 2 łyżki na słoik objętości 250 mln). Po zasypaniu śliwek cukrem słoiki dokładnie zakręć i odstaw w ciemne miejsce.
Ocet przelej do szklanych butelek i również odstaw w ciemne miejsce.
- 2 l wywaru warzywnego lub drobiowego
- 600 g pieczarek
- 4 marchewki
- 3 ziemniaki
- 2 niewielkie pietruszki
- 1 niewielka cebula
- kawałek selera
- 2 łyżki masła
- 125 ml śmietany 18%
- 2 łyżki posiekanego koperku lub natki pietruszki
- sól i pieprz
Ciekawostki o Winnych
Czyli garść informacji o serialu Stulecie Winnych, których prawdopodobnie nie znajdziecie w żadnym innym miejscu.
Byłam konsultantem medyczno-historycznym na planie i uczyłam min. Olafa Lubaszenkę jak zagrać doktora z lat 1914-1939, Kubę Zająca jak umrzeć na hiszpankę, Kamilę Bujalską oraz Sonię Mietelicę jak zagrać odpowiednio ginekolożkę oraz kardiolożkę a także Mateusza Janickiego jak umrzeć na zawał serca.
Wystąpiłam we wszystkich trzech sezonach Stulecia Winnych w epizodycznych rolach: w 1 sezonie jako dama z Brwinowa, gość na przyjęciu Stanisława Lilpopa (odc. 4); 2 sezon jako antypatyczna klientka kawiarni „Stokrotka”, w 3 sezonie jako asystentka na wydziale lekarskim AM.
W serialu wystąpił także mój syn Franek – w drugim sezonie wcielił się w chłopca z kawiarni i wykonywał piosenkę „Graj skrzypku, graj”, w 3-cim sezonie zagrał Piwońskiego, ucznia Ani Winnej, mądralę i wielbiciela Stanisława Lema a także jako domorosłego konstruktora „rakiety kosmicznej”.
W IV sezonie pojawiam się jako sekretarka MSWiA.
W Brwinowie nie nakręcono prawie żadnego zdjęcia. Jedynie w Stawisku.
Brwinów z początku XX wieku zagrało Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (domy) oraz Białobrzegi (drogi, jezioro, krajobrazy).
Kościół św. Floriana znaleźliśmy w Sierpcu ( z zewnątrz) oraz Radomiu ( w środku). Dopiero w trzecim sezonie zaczęto pokazywać środek autentycznego brwinowskiego kościoła.
Ałbena Grabowska pojawia się epizodycznie w każdym sezonie serialu, który powstał na podstawie jej książek. Jednak za każdym razem w „Stuleciu Winnych” jest kimś innym. – Cieszę się, że kolejny raz miałam okazję pojawić się na planie przed kamerą. Tym razem wcielam się w sekretarkę matki Janusza w urzędzie bezpieczeństwa. Zagrałam u boku Pawła Małaszyńskiego.