MEDIA

W tej sekcji znajdują się materiały do pobrania w dużej rozdzielczości. W przypadku wykorzystania materiału, proszę o podanie źródła (linku).

Zwierciadło

Zdjęcia: Rafał Masłow

Retro

Zdjęcia: Wojtek Olszanka

Ogród

Zdjęcia: Zuza Szamocka

ulica Piękna

Zdjęcia: Weronika Ławniczak

Portrety

Zdjęcia: Weronika Ławniczak

WYWIADY

W tej sekcji znajduje się kilka wywiadów, których udzieliłam.

WYWIADY TEMATYCZNE

Ałbena Grabowska i medycyna, czyli „Doktor Anna” - Lubimyczytać.pl

Koniec lat 70. XIX wieku. Anna Tomaszewicz po zakończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu wraca do Warszawy z zamiarem otwarcia praktyki. Jest utalentowana, pełna zapału, ma na koncie doskonale przyjęte przez środowisko publikacje naukowe, chce pomagać ludziom. Ale Towarzystwo Lekarskie, do którego zgłasza się niedługo po przyjeździe, widzi w niej przede wszystkim kobietę – kogoś, kto nigdy nie powinien leczyć. Anna cały czas jednak uparcie dąży do celu i po to, by nostryfikować dyplom i w końcu móc pracować w zawodzie, gotowa jest udać się choćby do samego cara.

"Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" Ałbeny Grabowskiej - Radio Szczecin

Tomaszewicz była lekarzem ginekologiem, zajmowała się położnictwem i pediatrią. Zakładała pierwsze w Polsce szpitale ginekologiczno-położnicze dla niezamożnych kobiet. Jako pierwsza w Warszawie przeprowadziła też operację cięcia cesarskiego. Jej droga do sukcesu była jednak bardzo wyboista, po skończeniu studiów w Wiedniu i obronie doktoratu, polskie środowisko naukowe nie chciało przyznać jej zgody na wykonywanie zawodu lekarza. Lekarze nie zgadzali się na nostryfikacje jej dyplomu, ponieważ była kobietą. W obronie Anny Tomaszewiczówny na łamach warszawskiej prasy wypowiadał się m.in. Bolesław Prus. O sytuacji pierwszych lekarek, zarówno w Polsce jak i na świecie, opowiada w swojej najnowszej książce Ałbena Grabowska. „Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna” to książka, która ukaże się 11 sierpnia.

Posłuchaj wywiadu