O MNIE

Moje imię oznacza kwitnącą jabłoń i podkreśla bułgarskie korzenie. Zawdzięczam je mojej mamie, która jest muzykiem klasycznym. Mój tata był inżynierem, urodziłam się i wychowałam w Polsce, ale utrzymywałam i nadal utrzymuję kontakt z moimi bułgarskimi krewnymi. Uwielbiałam jeździć na wakacje do babci w Rodopy.

Z wykształcenia jestem lekarzem neurologiem i nadal praktykuję. Mam dwa stopnie specjalizacji i certyfikat epileptologa, a w 2004 roku uzyskałam stopień doktora nauk medycznych.

tam gdzie urodzil sie orfeusz

OD POCZĄTKU

Debiutowałam w 2011 roku książką non-fiction „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, w której opisałam historię moich bułgarskich przodków oraz kulturę regionu Rodopów, gdzie mam rodzinę. Napisałam tę książkę dla moich dzieci i myślałam, że pierwsza będzie zarazem ostatnią.

Tak się nie stało, bo od tego czasu napisałam ponad 20 książek, z których największą popularność zdobyła saga „Stulecie Winnych” (1-3) zekranizowana przez Telewizję Polską.

Każdy z trzech sezonów serialu (emitowanych wiosną 2019, 2020 i 2021 roku) gromadził przed ekranami ponad 3-milionową widownię. Miałam okazję współtworzyć serial, pojawiając się w każdym sezonie w epizodach oraz konsultując produkcję od strony historyczno-medycznej.

W swoim dorobku mam książki dla dzieci (czteroczęściowy cykl o przygodach Julka i Mai, m.in. „Julek i Maja w labiryncie”), dystopijną powieść fantasy dla młodzieży („Nowy świat”), współczesne powieści obyczajowe („Coraz mniej olśnień”, „Lady M.” i „Lot nisko nad ziemią”), trzytomowy cykl „Alicja w krainie czasów”, a także kryminał „Ostatnia chowa klucz” i historyczną powieść sensacyjną „Kości proroka”. Ważną pozycją w moim dorobku literackim jest powieść „Matki i córki”, opisująca trzy pokolenia kobiet poddanych tajemniczym traumom, historycznym i osobistym.

2021 to rok trzech premierowych publikacji. Są to: druga część fabularnego cyklu lekarskiego „Uczniowie Hippokratesa. Doktor Anna”, będącego kontynuacją powieści „Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił”; powieść obyczajowa „Rzeki płyną, jak chcą” oraz – pisana w tajemnicy – historia o wydarzeniach z dziejów rodziny Winnych, poprzedzająca akcję znaną z trylogii i serialu TVP.
Jestem także autorką libretta musicalu „Pora jeziora” (Filharmonia Warmińsko-Mazurska), obecnie zaś skupiam się na scenariuszach filmowych. Oprócz dobrych książek, kocham muzykę, teatr i film. Mam trójkę dzieci – Juliana, Alinę i Franka – cztery koty i jednego psa.

Mieszkam w podwarszawskim Brwinowie.