Stulecie Winnych. Początek – Kiedy Antoni poznał Bronkę…

Kiedy Antoni poznał Bronkę…
Ogromny sukces sagi „Stulecie Winnych” oraz serialu opartego na powieści, dodał mi skrzydeł. Po jej napisaniu powstało jeszcze wiele książek, w tym kolejna saga, tym razem medyczna – „Uczniowie Hippokratesa”.

Do rodzinny Winnych zawsze chętnie wracam. Bohaterowie, których stworzyłam i dla mnie stali się ważni, niemalże jak moja własna rodzina. Po raz pierwszy powróciłam do powieściowego Brwinowa w „Opowiadaniach”, które uzupełniają wątki sagi, min. o opis wigilii roku 43’, kiedy Ania wraca do Brwinowa z maleńkim Michałem, a Mania daje upust swojej rozpaczy i tęsknocie za Pawłem. Opisałam także tragiczną historię rodziny Przykrylów, niestety prawdziwą. Chciałam upamiętnić tych ludzi i zwrócić uwagę na to, że czasem jedno zdarzenie, jeden błąd determinuje ludzkie życie. Ostatnia historia dotyczy dalszego ciągu losów Winnych, od chwili, kiedy się z nimi rozstajemy, tj. w 2014 roku, aż do Sylwestra, kiedy wszyscy żegnają odchodzący rok 2017. To był mój ukłon w stronę wszystkich pytających: „Co było dalej? Co stało się z Anią? Co z innymi bohaterami?”

Na pomysł napisania prequelu natchnął mnie serial, emitowany w TVP od 2019 roku. Wielokrotnie odpowiadałam na pytania o możliwość opisania dalszych losów rodziny, ale nikt nie pytał o to jak to wszystko się zaczęło. Lata 1874-1914 są dla Polaków, szczególnie tych zamieszkujących zabór rosyjski niezwykle trudne. Krwawo stłumione powstanie styczniowe, nasilenie represji przez Rosjan, sprawiło, że w małych miastach i na wsiach ludziom żyło się bardzo trudno. Mieszkańców Brwinowa wzięli czynny udział w powstaniu, zarówno panowie jak i zwykli chłopi. Kibitki wyjeżdżały z Brwinowa równie często jak z Warszawy, ludzie umierali na dalekiej północy, jeśli mieli szczęście, odbywali karę więzienia w kraju. Wielu nie wróciło.
Na tym tle osadziłam akcję powieści „Początek” opowiadając o młodości głównych bohaterów. Bronka wraz z rodzicami i dwiema zamężnymi siostrami żyje spokojnie w Brwinowie. Zakochuje się w Antonim, młodym zdunie. Biorą ślub, rodzą się ich dzieci…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *