Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie

MUSICAL

PORA JEZIORA

PORA JEZIORA

„Pora Jeziora” to opowieść inspirowana tradycją i kulturą regionu. Jej akcja została oparta na mazurskich i warmińskich opowieściach, baśniach i legendach. Za kanwę fabuły posłużyły dwie najbardziej znane opowieści – legendy o Łynie i Sajnie oraz o Królu Sielaw. W „Warmińskiej opowieści wigilijnej” świat fantastyczny miesza się z realnym, a ludowe wierzenia z tradycją chrześcijańską. To inspirowane folklorem widowisko łączy zatem w sobie przeszłość i teraźniejszość, pokazuje tradycję jako najważniejszy element spajający rodzinę, świat, gdzie dobro zwycięża zło, a miłość przegania złe czary.

TWÓRCY

Premiera Filharmonia Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie 4.XII.2021
Libretto: Ałbena Grabowska
Tekstu piosenek: Daniel Wyszogrodzki
Muzyka: Tomasz Szymuś
Kierownictwo muzyczne: Piotr Sułkowski
Reżyseria: Jerzy Jan Połoński
Choreografia: Iwona Pavlović
Scenografia i kostiumy: Joanna Martyniuk
Reżyseria Światła: Filip Marszałek

OBSADA

Ojciec Mazur – Grzegorz Pierczyński
Matka Warmia – Anna Sztejner
Łyna – ich córka – Paulina Janczak
Sajna – ich córka – Agnieszka Tylutki
Jasiek – młody rybak – Wojciech Daniel
Morena – królowa rusałek – Beata Olga Kowalska
Kłobuk – upiór (demon) – Karol Drozd
Król Sielaw (ryba) – Janusz Kruciński
Utopiec – Staszek – Tomasz Bacajewski
Ekonom – Mikołaj Ostrowski
Wodzireje – Kamila Zamaro – Połońska, Piotr Michalczuk

Rusałki zespół tańca „PRYZMAT” a wokal chór żeński prof. Błońskiego

Ogniki bagienneZespół Tańca Nowoczesnego „Pryzmat”

Mieszkańcy w strojach ludowychZespół Pieśni i Tańca KORTOWO

PISANIE LIBRETTA DO "PORY JEZIORA"

Z radością przyjęłam propozycję napisania libretta do musicalu opartego na legendach Warmii i Mazur.

Zdecydowałam, że będzie to opowieść o rodzinie drwala Mazura, matki Warmii i ich córek Łyny i Sajny.

Historia rozpoczyna się w wigilijny wieczór. Drwal Mazur traci pracę, Łyna nie może zapomnieć o ukochanym, który zaginął na jeziorze, Sajna kocha rybaka Jaśka, którego serce wyrywa się ku Łynie. Nie mogło zabraknąć oczywiście elementów i postaci magicznych charakterystycznych dla tego regionu – króla Sielaw, rusałek i ich królowej Moreny, Kłobuka oraz Utopca.

Połączyłam oba światy wychodząc naprzeciw odwiecznym ludzkim marzeniom, aby wszelkie nękające nas problemy zniknęły za sprawą magicznych mocy.

Ważnym było pokazanie, że czary czarami, ale najważniejsze jest szczere, kochające serce, a nagrodę zdobędzie tylko ten, kto umie przyznać się do błędu oraz zmienić się. Skoro piszemy musical, to ważne są piosenki.

O zaproszeniu do współpracy Daniela Wyszogrodzkiego pomyślałam natychmiast, a Daniel wyczarował dwanaście cudownych utworów o miłości, prawdzie, dobru, czarach, pragnieniach i odwiecznej ludzkiej tęsknocie za bogactwem i szczęściem.

PORA JEZIORA - GALERIA

PORA JEZIORA - MEDIA

Olsztyn. Powstaje musical "Warmińska opowieść wigilijna - Pora jeziora"

W Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii trwają przygotowania do wystawienia musicalu „Warmińska opowieść wigilijna – Pora Jeziora”. Będzie to spektakl inspirowany tradycją, kulturą i folklorem warmińskim, a kanwą opowieści są legendy warmińskie – podają twórcy.
(…)
Autorka scenariusza, pisarka Ałbena Grabowska wyjaśniła, że zawsze marzyła o napisaniu utworu scenicznego. „Najbliższy jest mi musical. Uważam go za wybitnie trudny i do napisania i do zrealizowania. Jest piękny i ambitny i może ponieść każdą opowieść. Ogromnie cenię +małe ojczyzny+ oraz ludzi, którzy mieszkali w konkretnym miejscu, tworzyli lokalną społeczność i żyli w rytmie wschodów i zachodów słońca” – podkreśliła.

PORA JEZIORA - PIOSENKA

Jedna z moich ulubionych piosenek z Pory Jeziora.